top of page

Siber Güvenlik Projesi Kapsamında Çok Uluslu Bir Platform Hazırlanıyor

Siber Güvenlik Projesi Kapsamında Çok Uluslu Bir Platform Hazırlanıyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın koordinasyonunu sağladığı, “KA210 – Small-Scale Partnership in Youth” ana başlığında ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ortağı olduğu projenin ilk toplantısı Zonguldak’ta gerçekleştirildi. Ülkemizde Erasmus+ Programı kapsamında Ulusal Ajans tarafından desteklenen siber güvenlik projelerinden birisi olarak ayrı bir öneme sahip olan “How Safe Is Your Personal Data - Kişisel Verileriniz Ne Kadar Güvende?” adlı proje Zonguldak’ta Siber Vatan Programı gençleri tarafından yürütülüyor.


Proje koordinatörlüğünü Siber Vatan Programında yer alan uzmanlarının oluşturduğu Siber Güvenlik Araştırmacıları ve Gençlik Derneği yürütürken projenin ilk toplantısının ev sahipliğini proje ortaklarından Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) yaptı. Projenin açılış toplantısına projenin diğer ortaklarından olan Almanya ve İspanyadan siber güvenlik uzmanları katılım sağladı.


Siber güvenlik konusunun küresel olarak değerlendirildiği toplantılarda, gelişen siber saldırı teknikleri, siber saldırıların ülkelere verdiği zararlar ile bu saldırıların sosyal boyutları irdelenerek proje kapsamında oluşturulacak platform sisteminin yol haritası belirlendi. Proje kapsamında geliştirilecek bu platform ile bireylerin ihtiyaç duyabileceği siber güvenlik araçlarının tek bir internet sitesinde toplanması, basitleştirilerek kullanıcıların kendi siber güvenliklerinin artırılmasına katkı amaçlanıyor. Proje toplantılarının açılışında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi ALTUNSU siber güvenlik alanında genç bireylerin yetiştirilmesinin önemine vurgu yaparak yeni ve yenilikçi çalışmalara hız verilmesinin önemini belirtti. Projenin ortağı olan Siber Güvenlik Araştırmacıları ve Gençlik Derneği’nin proje koordinatörü Sibel Temli insanların dijital dünyada varlıklarını sürdürmeye devam ederken bir yandan da siber güvenliklerini sağlamak zorunda olduklarını ifade etti.

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page